środa, 7 listopada 2012

Księża Góra.

Witam wszystkich i zapraszam na spacerek po Księże Górze w Radzionkowie.. Księża Góra jest najwyższym wzniesieniem na Garbie Tarnogórskim i wznosi się 357 m n.p.m.Na jej terenie zlokalizowany jest park, który powstał z inicjatywy naczelnika gminy w okresie międzywojennym - Jerzego Ziętka. O historii parku można poczytać z tablic informacyjnych umieszczonych przez przyrodników Piekarskich. Księża Góra była podzielana na dwie części na ta przedwojenną, która kończy się na rondzie. W roku 1936 Ziętek otrzymał 5 tyś. drzewek z majątku księcia Sapiehy ze Lwowa, które zostały zasadzone na terenie Parku( zaczerpnięto ze strony http://www.radzionkow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=52:ksia-gora&catid=9&Itemid=34,  ). Urządzono tam ośrodek sportowy z lądowiskiem dla szybowców, tor saneczkowy, strzelnicę oraz sztuczną grotę.  
(sztuczna grota)
Z drzew starych zauważyłem trzy glediczje trójcierniowe chylące się ku upadkowi, reszta to pospolite drzewa parkowe.
( glediczje trójcierniowe chylące się ku upadkowi.)
 Nowa  część sięga aż do granic Piekar Śląskich.Została ona zagospodarowana krzewami, których nie było tam przed wojną i były w ogóle mało znane, a mianowicie:
Róża pomarszczona, jaśminowce, kilka odmian rokitnika (męskie, żeńskie)->
 

  
pęcherznice,dereń-kilka odmian oprócz właściwego, oliwniki srebrnolistne, tarnina ->
 
, parczelina trójlistkowa, czeremcha amerykańska, trzmielina
->

,głóg zwyczajny oraz alejka jarzębów mącznych po których niestety nie ma już śladu. Z moich informacji wynika, że krzewy te posadził  znany ogrodnik z Radzionkowa pan Trembaczowski co zresztą potwierdził jego syn.Obecnie Księża Góra po długiej dewastacji w czasach PRL-u zaczęła nabierać charakteru parku rekreacyjnego. Zrobiono nowe ścieżki spacerowe, place zabaw dla dzieci nowe ławeczki oraz oświetlenie.
 
(Nowe ścieżki spacerowe)
Jest to miejsce spacerów  radzionkowian i nie tylko. Nie sposób nie wspomnieć o zabytkowym mostku, na którym widnieje jakaś data, prawdopodobnie budowy tego mostku.
  
(Miejsce to przydałoby się oczyścić z mchu aby wyraźniej było widać datę)
 
( data widniejąca na mostku)
Obecnie władze Radzionkowa starają się łączyć wypoczynek z przyrodą .Na Księżej Górze ma powstać w miejscu dawnych wyrobisk wapienia o powierzchni około 2 hektarów i głębokości do 14 metrów ogród botaniczny.Bardzo to cieszy wszystkich ludzi kochających przyrodę mnie natomiast niepokoi stan kilku stawów znajdujących się na Księżej Górze, kiedyś tam można było łowić ryby, było to miejsce rozmnażania żab, obecnie stawy te znajdują się w opłakanym stanie, a moim zdaniem potrzebne są do prawidłowego rozwoju ekosystemu w tym rejonie, dlatego mam nadzieję iż przyrodnicy zwrócą na to uwagę.
( stawy znajdujące się na Księżej Górze są w opłakanym stanie.)
Niepokojące jest też rozprzestrzenianie się w zastraszającym tempie takich roślin jak tarnina i nawłoć. Nawłoć  zaczyna dominować nad nasza rodzima florą i negatywnie oddziaływać na cały ekosystem. Nie będę się rozpisywał bardziej bo to jest bardziej rozległy temat, ale ciekawych odsyłam do linku w którym można przeczytać o wpływie rozprzestrzeniania się nawłoci na cały ekosystem oraz na owadyhttp://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=362350.%20%20Chcia%C5%82bym. 
(nawłoć)
Chciałbym również zwrócić uwagę na objęte ochroną dziewięćsiły rosnące na Księżej Górze.Znajdują one się już w Piekarskiej części Księżej Góry na ugorach. Jeszcze niedawno niecka w której rosły była całkowicie odsłonięta w tej chwili ze wszystkich stron dziewięćsiły zaczynają być zarastane tarniną oraz nawłocią radziłbym zwrócić na to uwagę przyrodników gdyż prawdopodobnie  jeszcze kilka lat i mogą one całkowicie zniknąć z tego krajobrazu.

 
  
Spacerując po Księżej Górze nie sposób ominąć ogród na plebanii w Radzionkowie. Rośnie tam przepiękna wisteria (która na pewno będzie kwitła obficie gdy zostanie profesjonalnie obcięta) oraz wiele pięknych okazów roślin jest to miejsce w których księża mogą odpoczywać po trudach ciężkiej posługi. Poniżej wklejam kilka zdjęć z tego pięknego ogrodu.

 

   

          ciekawostka - kamienie przypominające głowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz